Sundhed

Vi skal medvirke til at fremme sundheden blandt børn og unge. Vi skal derfor være opmærksomme på børns trivsel og tilbyde dem aktiviteter, hvor de får mulighed for at bevæge sig igennem leg og sport. Det er vigtigt, at vi som fritidstilbud efterlever Sundhedsstyrelsens anbefaling om fysisk aktivitet i hverdagen, således at en lang række folkesygdomme forebygges og børns generelle sundhed og trivsel forbedres.

Bevægelse, leg og motion skal være en naturlig del af børns hverdag, derfor er dette en vigtig del af klubbens aktiviteter.
Live rollespil, teater, dans, udendørslege og sport er alle med til  at styrke børns knogler og forebygge overvægt, og undersøgelser viser at fysisk aktive børn ofte er socialt stærke og har mere overskud til at lære nyt.

Vi har en madordning der tilbyder børnene et mellemmåltid hver eftermiddag. Vi serverer både varme og kolde måltider, som ofte består  af et stykke frugt eller brød, da vi ser det som et godt mellemmåltid.  Madordningen tilbyder også yoghurt, suppe, boller, gulerødder eller anden mad, som giver børnene energi til eftermiddagen. Børnene i klubben har altid adgang til koldt drikkevand og vi stiller krav til vores råvarer. Vi køber, når det er muligt, økologiske varer og tager hensyn til børn på diæt, med sukkersyge og børn fra andre kulturer.

Tilbage