Musik

Musik er en del af rigtig manges liv, og det hele starter i mors mave med hendes puls. Det er den første rytme vi hører, og så er det ellers op til den enkelte, hvor meget man vil udvikle de musiske evner. Musik har en fornem evne til at forstærke dit humør i mange retninger, og det fællesskab musikken giver er fantastisk.

I Klub Norden har medlemmerne mulighed for at prøve kræfter med klubbens øvelokale, sammen med Michael  som er musikansvarlig. Der er som sådan ikke undervisning i et specifikt instrument, men derimod mulighed for at stifte bekendtskab med band, sang, trommehold, indspilning/optagelser mm.
Vi sætter fokus på egne tekster og musik, og så er aftaler en vigtig del af aktiviteten. Da musik er afhængig af mange implicerede, er det af stor betydning, at man overholder de aftaler som indgås.
Du kommer med nogle ideer, og vi ser på dem sammen.
Sidst men ikke mindst skal det nævnes, at der vil blive mulighed for at spille live samt lave nogle indspilninger af div. sange.

Vi glæder os til at se netop dig i øvelokalet.

Hermed et lille digt
Som du kan lære at lave på sigt
I musik hvor vi hygger
Og venskaber bygger
Men glem ikke lidt fis
For det kan vi li´ naturligvis

Tilbage