Værksteder og aktivitetsområder

Vi har 7 hovedaktivitetsområder: Sport og bevægelse/dans, film og foto, musik, rollespil, kreative værksteder, natur og teknologi

Sideløbende med vores hovedaktiviteter kan vi tilbyde bordtennis, bordfodbold, dart, pool, computere, wii-rum, spil i fællesrummet, bageværksted,,  cafeområde, minibiograf, ture ud af huset, madtilberedning m.m.

Udover de faste muligheder, laver vi også projekter i løbet af året. Det kunne være en klub i klubben hvor man tilgodeser en bestemt gruppe af børn/unge og prøver at opfylde deres behov/interesse igennem denne særlige event.
Vi har i løbet af året tilbagevendende begivenheder i form af kulturelle traditioner, særlige aktiviteter, kolonier, overnatninger og fester.

Klubbens aktiviteter skal medvirke til at børn og unge bliver udfordret, bliver nysgerrige, tilegner sig ny viden, får succesoplevelser, skaber relationer på tværs af alder, skoler og klasser samt at tilegner sig sociale kompetencer.

 
Læs mere om  de faste værksteder og aktiviteter i venstre side

Klub Norden er en fritids-og ungdomsklub med fingeren på pulsen!

Tilbage